טיפ למוכרים

מוכרים דירה- טיפים למוכרים
אל תתבססו על עובדות מהסוג: "השכן שלי מכר דירה דומה"– השכן לא תמיד אומר את האמת, כמו גם אל תאמינו לאגדה אורבאנית שאומרת כי רק למי שיש זמן מקבל את מחיר הגבוה בשוק– הקונים אינם תמימים.
למכור דירת יד שנייה זה לא עניין של מה בכך, במיוחד בתקופת המיתון והקיפאון שנוצר בעקבותיו בשוק הנדל"ן ועל כך יש להיערך לקראת המכירה כראוי וזאת על מנת לקבל את המחיר האופטימאלי עבור דירתכם.

הצעת מחיר
בדרך כלל הצעת המחיר הראשונה היא ההצעה הטובה ביותר ולפני שאתם מסרבים לה, תחשבו פעמיים: האם בכלל תוכלו לקבל מחיר גבוה יותר ומתי. עם הזמן ערך הדירה עלול לרדת ואז בטוח תקבלו מחיר הרבה יותר נמוך. בנוסף, נסו לא להתבסס על עובדות מהסוג של "השכן שלי מכר דירה דומה" ולא להתעקש במשא ומתן על מחיר קשוח מדי. השכן לא תמיד אומר את המחיר האמיתי ולפעמים צריך גם קצת מזל במכירה.

רושם הראשוני
זוכרים את הפתגם שאומר: "אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני"? תזכרו שהקונה שרואה את הנכס במצב פיזי לא ראוי ולא אסתטי עלול להירתע ממנו. הוא יחשוב שבדירה יש להשקיע כסף רב לשיפוץ ועל כך יציע מחיר נמוך יותר. מומלץ להוציא חיות מחמד מהבית בזמן ביקור הקונים כמו גם רצוי להימנע מעישון – אתם לא יכולים לדעת מהם טעמיו והעדפותיו של הקונה. בנוסף, תקפידו שהדירה שלכם תמיד תהיה נקייה ומסודרת. תמיד אפשר לקנות זר פרחים חיים ולהציב אותם באחת הפינות הנראות לעין – זה בטוח ישאיר רושם חיובי וזיכרון אצל הקונה.

נקודת תורפה
לפני שאתם מזמינים אל הדירה שלכם קונים פוטנציאליים, תחפשו את כל נקודות התרופה בדירה. אלו יכולים להיות דברים קטנים שאתם כבר התרגלתם אליהם אך הם יקפצו לעין של הקונה, כמו: סדקים, לכלוך, מפסקים שבורים, נורות שרופות. את הקירות בדירה רצוי לצבוע וברזים דולפים כדאי לתקן ואם הם חלודים אז בעזרת חומרי ניקוי מיוחדים, להסיר את החלודה. בסופו של דבר לא מדובר בהשקעה גדולה אך הרושם שייווצר כתוצאה מההשקעה המינורית הזאת, יוסיף הרבה לרושם הכללי של הדירה כמו גם יוסיף למחירה עוד כמה אלפי שקלים.

מתווך
שקלו אופציה לפנות למתווך. המתווך ימצא עבורכם את הקונה הטוב ביותר בזמן הקצר ביותר במינימום מאמץ. מסתבר כי יותר ממחצית הקונים פונים ישירות לתיווך ולא מחפשים לבד באמצעות מודעות באינטרנט או בעיתונים. היום, במצב המיתון, זמן המכירה עלול להארך יותר מהרגיל לכן, פנייה למתווך מקצועי יכולה לחסוך לכם הרבה כסף.

בלעדיות
בעולם כבר מזמן נהוג למכור נכסים בבלעדיות וזאת משום שהמתווך יכול להביא תוצאות טובות יותר בעסקות נדל"ן מסוג זה. הבלעדיות היא זכות של מוכר הנכס להתחייבות המתווך במתן עדיפות במכירת הנכס שלכם.
אם תתנו למספר מתווכים למכור את הנכס, ערכו ירד. בתמורה לבלעדיות, המתווך מתחייב להשקיע במקומכם זמן וכסף בפרסום ושיווק הנכס ואם הוא איש מקצוע, הקונה הפוטנציאלי כבר יגיע אליכם די במהירות.

זמן
אם אתם אומרים לקונה הפוטנציאלי משפט כמו: "יש לי זמן" – זה עלול להתפרש כאחד החסרונות של הדירה. תזכרו שערכו של הנכס שמוצע למכירה בשוק זמן רב נפגע ואל תאמינו לאגדה אורבאנית כי למי שיש זמן מקבל את מחיר הגבוה בשוק. מצד שני, בשום אופן אסור ליצור אווירה של "חייב למכור". הקונה מייד ירגיש את מצוקת המוכר וידרוש הורדה במחירמוכרים דירה? העצות שיעזרו להעלות את ערך הנכס.